עמיתי מחקר

שילובם של חוקרים בכירים עם חוקרים צעירים מבטיח תסיסה רעיונית וחדשנות.

עמיתים בכירים

פרופ' יוסי זעירא

עמית בכיר

יוסף זעירא הוא פרופסור לכלכלה באוניברסיטה העברית בירושלים. תחום עיסוקו הרחב הוא מקרו-כלכלה, ומחקריו עוסקים בצמיחה כלכלית, אי שוויון, אימוץ טכנולוגיות, אוטומציה, תהליכי למידה ואינפלציה. תרומתו הידועה ביותר היא מחקר פורץ דרך שהיה בין הראשונים שהצביעו על הקשר בין אי שוויון וצמיחה כלכלית. תחום מחקר נוסף שלו הוא כלכלת ישראל ובתחום זה הוא מתמקד בחקר המדיניות התקציבית.
מאז 2005 הוא חבר בקבוצת AIX, בה ישראלים ופלסטינים חוקרים יחד את ההיבטים הכלכליים של תהליך השלום. בשנת 2011 עמד בראש הצוות הכלכלי של יועצי המחאה החברתית. בשנת 2014 כהן בוועדת אללוף למלחמה בעוני. בשנת 2018 פרסם את הספר "כלכלת ישראל". בשנים 2016 – 2020 כיהן כנשיא האגודה הישראלית לכלכלה. מאז 2020 מכהן כיו"ר מכון מגיד.

מר מרדכי כהן

עמית בכיר
mordechaycohen69@gmail.com

מר מרדכי כהן משמש כעמית בכיר המרכז את המחקרים על היחסים בין השלטון המרכזי לשלטון המקומי. נולד בחצור הגלילית. הוא בעל תואר ראשון ושני במחשבה מדינית מהאוניברסיטה העברית. בוגר בית הספר מנדל למנהיגות חינוכית. בין השנים 2001-20012 שימש כסמנכ״ל קרן רש״י. בשנת 2012 נבחר לשמש כראש מינהל השלטון המקומי במשרד הפנים, ובשנת 2016 מונה לתפקיד מנכ״ל משרד הפנים, יו״ר המועצה הארצית לתכנון ובניה ויו״ר הועדה לתשתיות לאומיות, תפקידים בהם שימש עד יוני 2021. במסגרת תפקידו קידם את התוכנית למשטר אזורי חדש המציעה לארגן את ישראל במסגרת של אזורים ומטרופולינים שיאגדו את כל הרשויות המקומיות.

פרופ' חביבה פדיה

עמיתה בכירה
haviva.pedaya@gmail.com

פרופ' חביבה פדיה משמשת כעמיתה בכירה ומרכזת המחקרים העוסקים בדת ומדינה. היא נולדה וגדלה בירושלים, ומכהנת כיום כחברת סגל במחלקה להיסטוריה של עם ישראל, ראש המרכז אליישר לחקר יהדות ספרד והמזרח, חברת מל"ג, וראש הועדה לקידום מדעי הרוח בישראל. פרופ' פדיה היא הוגת דעות, חוקרת יהדות בהקשרים בין דתיים ותרבותיים שונים למן המיסטיקה היהודית הקדומה ועד עליית הקבלה, החסידות, וחקר מגמות בחברה הישראלית. מלבד הפעילות המחקרית העניפה, היא גם עוסקת בכתיבה מסאית של ביקורת ותרבות, יוצרת בתחום התיאטרון והמוזיקה, משוררת וסופרת. בין הפרסים שקיבלה: הפרס ע"ש גרשם שלום מהאקדמיה הלאומית למדעים בשנת 2018. בין הספרים שפרסמה: מרחב ומקום על הלא מודע התיאולוגי פוליטי בישראל (2011), הליכה שמעבר לטראומה (2011).

ד"ר תמר הוסטובסקי ברנדס

עמיתה בכירה
tamar_brandes@yahoo.com

ד"ר תמר הוסטובסקי ברנדס היא עמיתה בכירה במכון למחשבה ישראלית, מרכזת המחקרים העוסקים במימשק בין מערכת המשפט למדינה. היא חברת סגל בכירה בפקולטה למשפטים בקריה האקדמית אונו. נולדה וגדלה בירושלים, סיימה תואר ראשון במשפטים (בהצטיינות) באוניברסיטת תל אביב, ותואר שני (בהצטיינות) ושלישי בבית הספר למשפטים של אוניברסיטת קולומביה (Columbia University) בניו יורק. לימדה בתואר השני ללימודים גלובליים באוניברסיטת ניו יורק (NYU) בשנים 2005-2007 שימשה כמרצה אורחת בבית הספר למשפטים של אוניברסיטת קולומביה בשנת 2018. תחומי התמחותה הם משפט חוקתי ומשפט בינלאומי, והיא עוסקת בממשק בין השניים ובממשק בין משפט חוקתי לתיאוריה פוליטית. מאמריה פורסמו בכתבי עת בינלאומיים מובילים ואוזכרו בפסיקת בית המשפט העליון בישראל.

פרופ' דוד לוי-פאור

עמית בכיר
levifaur@mail.huji.ac.il

פרופ’ דוד לוי-פאור משמש כעמית מחקר בכיר במכון למחשבה ישראלית, מרכז המחקרים בכלכלה פוליטית ישראלית. הוא נולד וגדל בקרית חיים ומשמש כיום כחבר סגל בכיר באוניברסיטה העברית ואחד החוקרים המובילים בעולם בתחומי הרגולציה והממשליות. מתמחה במדיניות ציבורית השוואתית ובינלאומית, ברגולציה, משילות וכלכלה פוליטית ומיסד “פורום ירושלים לרגולציה וממשליות”.  שימש כיו”ר משותף ומיסד של קבוצת המחקר של האיגוד האירופאי למחקר פוליטי בנושא משילות רגולטורית. עורך מיסד של כתב העת “רגולציה ומשילות” מזה 15 שנה.

פרופ' אווה אילוז

עמיתה בכירה
eva.illouz@mail.huji.ac.il
פרופ׳ אווה אילוז

פרופ’ אווה אילוז היא עמיתה בכירה במכון למחשבה ישראלית, מרכזת המחקרים בחברה ומדינה. נולדה בפאס (מרוקו), גדלה בפריז וסיימה את הדוקטורט בבית הספר ללימודי תקשורת ותרבות באוניברסיטת פנסילבניה (University of Pennsylvania). כיום משמשת כעמיתה במכון לרציונליות באוניברסיטה העברית ועומדת בראש קתדרת רוז אייזק לסוציולוגיה. העניין המחקרי שלה כולל סוציולוגיה של תרבות, סוציולוגיה ורגשות, סוציולוגיה של הקפיטליזם, וההשפעה של הצרכנות ותקשורת ההמונים על דפוסים רגשיים. פרופ’ אילוז חיברה 13 ספרים על נושאים מגוונים הכוללים, אהבה רומנטית, אופרה ווינפרי, תרבות, קפיטליזם והזיקוק של התרבות הפסיכולוגית במאה ה-20, תעשיית האושר, וההשפעה של המודרניות על רגשות. בשנת 2018 זכתה בפרס א.מ.ת על ההישגים של חייה ובפרס לגיון הכבוד הצרפתי (Legion d’Honneur) על תרומתה לתרבות צרפת. מעבר לעבודתה המחקרית היא כותבת ללה-מונד, דר שפיגל, דה צייט והארץ על נושאים מגוונים מתרבות דרך פוליטיקה ועד לעניינים חברתיים.

פרופ׳ אבנר בן-זקן

ראש המכון
avnerbz@gmail.com
פרופ׳ אבנר בן-זקן

פרופ’ אבנר בן-זקן הוא ראש המכון, ומרכז המחקרים על מדע ישראלי, והיסטוריה ישראלית. פרופ’ בן-זקן הוא היסטוריון של המדע, העוסק בקישוריות של אנשים ואובייקטים מדעיים תוך שהם חוצים גבולות תרבותיים. חבר סגל בכיר בקריה האקדמית אונו. ב 2004- הוא השלים בהצטיינות יתרה את הדוקטורט מ- UCLA וזכה בפרס ריינגולד (Reingold) מטעם החברה להיסטוריה של המדע (HSS). בין השנים 2004-2008 נבחר לשמש כעמית בחברת העמיתים של אוניברסיטת הרווארד (Harvard Society of Fellows). פרופ’ בן-זקן פרסם שלושה ספרים ועשרות מאמרים המאופיינים במתודולוגיה היוצאת ממיקרו-היסטוריה וההולכת ומתרחבת בהתאמה לקווי המתאר של ההיסטוריה העולמית. הוא נולד וגדל בבאר-שבע.

עמיתים

עארף אבו-גודייר

עמית דוקטורט בחינוך
אתגריהן של סטודנטיות ערביות - בדואיות במוסדות להשכלה גבוהה בישראל.

תושב הכפר הבלתי מוכר אבו גוידר. עארף בוגר תואר ראשון בהוראת לשון עברית וערבית, שלושה תארי שני (תקשורת, מנהל חינוך וניהול ויישוב סכסוכים). חוקר במסגרת הדוקטורט שלו את אתגרי האקדמיה בחייהן של נשים ערביות- בדואיות  במרחב האקדמי. כתב מאמרים רבים בנושאי  רשתות חברתיות, חינוך, עברית כשפה שנייה בקרב בדואים.

אנלור יהודית גורי

עמיתת דוקטורט בבריאות הציבור
התערבות למניעת חשיפה לעישון כפוי בקרב נשים הרות.

נולדה בפאריז (צרפת) ב-1987, עליתה לארץ בשנת 2004.

בוגרת תואר ראשון ושני מחקרי באוניברסיטה העברית בחתום של מדעי החיים, ותואר שני בביאות הציבור (MPH). במקביל עסקה ביעוץ מחקרי בארגון העוסק בקידום פוריות האישה. כיום תלמידת דוקטורט בבית הספר בבריאות הציבור של האוניברסיטה העברית. מחקרה עוסק במניעת חשיפה לעישון כפוי בקרב נשים הרות בישראל.

ד"ר עלא חיידר

עמית פוסט-דוקטורט בתכנון המרחב
השתתפות הציבור הערבי בישראל בתכנון המרחב

עלא חיידר הינו חוקר ומרצה למשפטים. עבודת הדוקטורט שלו הנה עבודה שבודקת את הקשר בין המשפט לבין הגיאוגרפיה. היא אושרה בסוף שנת 2017 בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה, בהנחייתם של פרופ' סנדי קדר ופרופ' ראסם ח'מאיסי תחת הכותרת "אי צדק סביבתי בקרב האזרחים הערבים בישראל: מחצבות ויערות כמקרי מבחן". במסגרת לימודיו האקדמיים זכה ד"ר חיידר במספר תעודות הצטיינות בזכות הישגיו הלימודיים.  בנוסף, ד"ר חיידר עוסק בעריכת הדין ומתמחה בדיני ביטחון סוציאלי, בדיני עבודה ובמשפט המינהלי. ד"ר חיידר שימש בעבר יועץ משפטי ומנהל המרכז לצדק סביבתי באגודת הגליל (האגודה הערבית למחקר ושירותי בריאות (ע"ר) והוא ייצג את אגודת הגליל במספר תיקים ונושאים הקשורים בנושא הצדק הסביבתי והמרחב, כמו גם הוא פירסם מאמרים בתחום זה. ד"ר חיידר הינו מרצה מן החוץ במספר פקולטות למשפטים בארץ. 

מיכל להמן

עמיתת פוסט-דוקטורט בפסיכולוגיה
יצירת ענווה אינטלקטואלית ודיוק אמפתי: התערבויות לשיפור יחסים בין קבוצות מגוונות.

מיכל להמן נולדה וגדלה בירושלים, סיימה תואר ראשון (בהצטיינות) ושני (בהצטיינות) באוניברסיטה העברית, וכן דוקטורט במחלקה להתנהגות ארגונית בביה"ס למנהל עסקים של האוניברסיטה העברית.

בפוסט-דוקטורט, תעבוד להמן על פיתוח התערבויות להעלאת ענווה אינטלקטואלית, אמפתיה, ודיוק אמפתי באוכלוסיות מגוונות. ענווה אינטלקטואלית מתייחסת להבנה שלידע שלנו יש גבול והדעות והעמדות שלנו עשויות להיות מוטעות, ודיוק אמפתי בוחן כמה אנחנו באמת (ובאופן אובייקטיבי) יודעים מה האחר חושב ומרגיש. מטרת המחקר היא ליצור התערבויות שיסייעו לאינדיבידואלים וקבוצות להבין את האחר באופן אובייקטיבי בתוך הקבוצה ומחוצה לה ובאמצעותן להציע כלים שיסייעו לקרב בין אנשים וקבוצות בארגונים ובכלל.

להמן עבדה במשך כעשור בתעשיית ההיי-טק כמנהלת הדרכות והייתה אלופת הארץ בסייף.

המכון למחשבה ישראלית מזמינכם להיות מחברי המכון ולהירשם לניוזלטר שלנו!

בתור חברי המכון תקבלו, מיילים על תכני המכון, הזמנות להרצאות, ותוכלו לנהל תקשורת בין-אישית איתנו ולשאול כל שאלה שעולה ברוחכם. כמו כן, תכנים אקסלוסיביים שרק חברים מקבלים

בואו לחשוב יחד איתנו...